Dlaczego warto czytać książki?


KULTURA / niedziela, Wrzesień 22nd, 2019

Książka, coś co sprawia, że przenoszę się do innego świata. Lubię zapach zarówno tych nowych jak i starych. Lubię czuć pod palcami szorstką, albo gładką fakturę kartki. Lubię śmiać się w głos kiedy przeczytam coś zabawnego. Książka wzrusza, pozwala dostrzec więcej oraz zwolnić, by celebrować naszą codzienność.

” Podwieszenia w czasie i przestrzeni,

skany metafizyki

oraz cud teleportacji emocji i uczuć”.

 

Przedstawiam Wam 10 najważniejszych dla mnie powodów, dla których warto czytać książki. Oczywiście ile ludzi, tyle odczuć, ale niektóre są wspólne.

1. Uczą nas empatii.

Zaczynasz czytać książkę. Poznajesz jej bohaterów i z czasem odkrywasz, że się z nimi zżywasz. Opowiadają różne historie. Nie raz z łatwością możesz stwierdzić, że przydarzyło Ci się mnóstwo podobnych sytuacji i co wtedy czujesz? Dzięki czytaniu książek łatwiej zrozumieć uczucia innych. Nie oceniamy, ale staramy się tłumaczyć dlaczego bliska, bądź dalsza osoba zachowała się tak, a nie inaczej. Tolerancja na inne kultury, poglądy czy cokolwiek odmiennego od naszych norm. Książka wymaga kreatywnego myślenia. Dlaczego tak dużo osób nie lubi czytać poezji? Ponieważ musi myśleć, by zrozumieć to co w niej napisano. Analiza i interpretacja wymaga od nas zaangażowania. Trzeba pochylić się nad słowem, by zobaczyć co dany autor chciał przekazać innym.

2. Wzbogacają naszą wyobraźnię i dbają o nasz umysł.

Chyba nie muszę za bardzo się tu rozpisywać? Czytasz i od razu wyobrażasz sobie obrazy opisane w książce. Mało tego! Kiedy opis dotyczy jedzenia i przedstawia jego smak czy zapach, my także możemy to poczuć. Dzięki czytaniu poprawia się nasza koncentracja, a słowa zmuszają do refleksji.

3. Pomagają w ciężkich chwilach.

Do poradników podchodzę sceptycznie, ale kto powiedział, że to one muszą nam pomagać? Nie ukrywam, że wiele historii pomogło mi w różnych sytuacjach w jakich się znajdowałam. Usłyszałam kiedyś, że przez te książki to ja wpadnę w depresję, bo tylko siedzę i czytam. I wiem, że właśnie dzięki czytaniu udało mi się przetrwać ciężki czas. Satysfakcja niesamowita. A nawet jeśli coś nas po prostu irytuje, to zamiast wyżyć się na miłości swojego życia, dziecku, pupilu, sąsiedzie, kurierze, który spóźnił się z paczką, po prostu lepiej wziąć lekturę i poczytać nawet przez pół godziny, a negatywne emocje wyparują od razu.

4. Wpływają na zdobywanie wiedzy.

Tak, wiem, że teraz najłatwiej włączyć internety i wpisać czego potrzebujemy wiedzieć w danym momencie. Bardziej skłaniam się ku wiedzy, którą zapamiętamy. Nie chodzi o naukowe książki. Wystarczy, że czytasz swoją ulubioną powieść, w której zawarte są jakieś ciekawostki. Sytuacje są różne. Kto wie, może i wiedza z książek dla dzieci może być przydatna?

5. Wzbogacają nasze słownictwo.

No tak, szczególnie jeżeli czytamy jakieś naprawdę wiekowe dzieła. Polecam książki z dziedziny staropolszczyzny. Zabawnie brzmi ich zestawienie z naszym codziennym słownikiem. Co do samego słownictwa, myślę, że pomagają nam także urozmaicać wypowiedzi. Nowe słowa przydają się w różnych sytuacjach. Ważna rozmowa, randka, umiejętne wyjście z danej sytuacji. Zauważyłam też, że dzięki czytaniu i poznawaniu nowego słownictwa jestem bardziej pewna siebie.

6. Wzbogacają nasze pisanie.

Bo jak słownictwo to i pisanie. Listy, książki, blogi, wiadomości, e-maile, wypracowania szkolne, prace zaliczeniowe. Dzięki czytaniu książek łatwiej zebrać myśli i ubrać je w słowa. Jeśli chcemy napisać o sobie parę słów w liście, warto by były one przemyślane. Chcesz pisać bloga? Tu również język musi być przejrzysty. Co do wypracowań i prac zaliczeniowych, bogate słownictwo jest zawsze mile widziane u pań nauczycielek. A jeśli zacytujesz w swoim wypracowaniu jakąś książkę wybiegającą poza listę lektur, lepsza ocena gwarantowana. Ja co prawda szkołę skończyłam dawno temu, ale pamiętam uśmiechy nauczycieli kiedy to oddawali mi moją pracę, gdzie świadomie używałam wiedzy zaczerpniętej z książek spoza materiału szkolnego.

7. Pozwalają na odpoczynek.

Mimo, iż czytanie wymaga od nas myślenia, to niektóre książki robią to tak delikatnie, że tego nie odczuwamy. Nawet po ciężkim dniu jesteśmy w stanie przeczytać ciekawą historię i stwierdzić, że dobrze wpłynęła na nasze samopoczucie. Książka to oderwanie się od rzeczywistości, które pomaga złapać dystans i cieszyć się błogim lenistwem.

8. Rozbudzają w nas ciekawość świata.

Ile to razy czytałam opisy górskich szlaków gdzieś daleko. To sprawiło, że chciałabym kiedyś zobaczyć te miejsca na żywo. Ile razy chciałam spotkać ludzi o różnych kulturach i doświadczyć ich życia u siebie. Ile razy wyobrażałam sobie nieistniejące miejsca w rzeczywistości, by móc się do nich udać i z żalem akceptowałać to, że nie można ich odwiedzić. Mimo to, dzięki czytaniu możemy zacząć zwiedzać miejsca, które z opisu wydało nam się niesamowite. Warto się o tym przekonać. Oczywiście ciekawość świata to nie tylko odkrywanie nowych miejsc. To zbieranie wszelakich doświadczeń, które zostały przedstawione w książce. Bohater zrobił coś co pobudziło nas do decyzji? Trzeba się przekonać i doświadczyć czy warto.

9. Motywują do działania.

Książka może dużo uświadomić. Być bramą do spraw, które nas przerażają. To pokonywanie lęków i słabości. Składamy się z marzeń, uczuć i promieni słońca. Każdy ma dobre i gorsze chwile. Czytanie nie tylko pomaga przetrwać te gorsze, ale również wyciągnąć wnioski. Czasami człowiek nie uczy się na swoich błędach i popełnia dalej te same. Jeśli jednak przeczyta o podobnej historii kogoś innego, może to mieć ogromne znaczenie na jego podejście i zmianę w myśleniu. Poszerzają się nasze horyzonty i uwalniają emocje, o których nie mieliśmy pojęcia.

10. Sprawiają, że ludzie się uśmiechają.

Wśród moich znajomych jest mnóstwo osób, które na widok książki po prostu się cieszą. Ja sama należę do takich ludzi. To ułatwia sprawę jeśli zbliża się ważna data. Urodziny, Święta, szczególne okazje. Jeśli nie wiesz co wybrać na prezent, wybierz książkę. Osoba, która chłonie opowieści z kartek papieru, będzie Ci naprawę wdzięczna. Oczywiście najlepiej dowiedzieć się jakie gatunki preferuje, bo zdarza się, że po prostu nie każda książka przypadnie nam do gustu. To tak samo jak z muzyką, albo filmem. Nie każdy musi wszystko lubić.

Nie zapominajmy o tym, że czytanie książek to także wartość, której nikt nie jest w stanie nam zakłócić. A Wy jakie czerpiecie korzyści z czytania? Może pełnią dla Was rolę, o której w ogóle nie wiem? Podzielcie się ze mną.